Kto nie może pić Yerba mate?

yerba mate

Chociaż bardzo popularna ostatnimi czasy herbata yerba mate została okrzyknięta jedną z najzdrowszych herbat na świecie, a jej pozytywne właściwości zdrowotne można by wymieniać bardzo długo – to tak jak wszystko spożywane w zbyt dużych ilościach może nieść przykre dla organizmu dolegliwości. Nie jest ona także zalecana do spożywania dla wszystkich bez wyjątku. W niektórych- chociaż występujących dosyć sporadycznie przypadkach – nie  zaleca się jej picia.

Oto kilka najważniejszych przeciwwskazań do picia suszonych liści ostrokrzewu paragwajskiego:

  1. Yerba Mate zawiera bardzo duże ilości kofeiny – co prawda kofeina zawarta w liściach ostrokrzewu jest bardziej przyjazna dla zdrowia niż ta zawarta w kawie – jednak nie należy jej przedawkowywać, ponieważ tak jak wszystko stosowane w nadmiarze może zaszkodzić.
  2. Nie powinny jej pić kobiety w ciąży oraz matki karmiące piersią, ze względu na wspomnianą wcześniej zawartość kofeiny oraz działanie przeczyszczające i odchudzające. Zwiększa to ryzyko przeniknięcia niektórych substancji z krwiobiegu matki do maleńkiego organizmu dziecka oraz spowodować jego nadmierne pobudzenie, rozdrażnienie lub problemy z zasypianiem. Dowiedziono jednak, że pita w naprawdę niewielkich ilościach nie wykazuje negatywnego działania na płód.
  3. Yerba Mate tak samo jak kawa ze względu na zawartość kofeiny działającej silnie pobudzająco – nie powinny być spożywane przez dzieci.
  4. Mówi się także, że Yerba Mate może wchodzić w reakcje z niektórym lekami takimi jak środki antykoncepcyjne, psychotropowe, nasercowe, przeciwzakrzepowe i może zaburzać oraz zmniejszać ich wchłanianie do organizmu – dlatego stosując, któryś z wymienionych wcześniej leków zaleca się skonsultowanie z lekarzem, czy powinno się pić Yerba Mate
  5. Ze względu na silne działanie przeczyszczające oraz moczopędne Yerby Mate nie powinny pić osoby cierpiące z powodu nawracających biegunek oraz nadwrażliwości ze strony układu pokarmowego, czy też cierpiące z powodu choroby wrzodowej żołądka oraz dwunastnicy.

Yerba mate dostępna jest w wybranych sklepach stacjonarnych. Można ją kupić przez internet w Yerba Mate sklep.

2 thoughts on “Kto nie może pić Yerba mate?

  1. Jak widać jest wiele zaleceń by taką yerbę pić, ale są też przeciwskazania. Ja jednak jestem za piciem tego typu napojów. Warto sięgać o napoje zdrowe. Wiele restauracji ma w ofercie napoje. Na https://www.decopak.pl/kubki-i-pojemniki-cat-252 jest też dostępna oferta na ekologiczne opakowania do napojów. Jeśli prowadzimy restauracje, to warto takich pojemników właśnie używać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *