Chociaż bardzo popularna ostatnimi czasy herbata yerba mate została okrzyknięta jedną z najzdrowszych herbat na świecie, a jej pozytywne właściwości zdrowotne można by wymieniać bardzo długo – to tak jak wszystko spożywane w zbyt dużych ilościach może nieść przykre dla organizmu dolegliwości. Nie jest ona także zalecana do spożywania dla wszystkich bez wyjątku. W niektórych- chociaż występujących dosyć sporadycznie przypadkach – nie  zaleca się jej picia.

Oto kilka najważniejszych przeciwwskazań do picia suszonych liści ostrokrzewu paragwajskiego:

  1. Yerba Mate zawiera bardzo duże ilości kofeiny – co prawda kofeina zawarta w liściach ostrokrzewu jest bardziej przyjazna dla zdrowia niż ta zawarta w kawie – jednak nie należy jej przedawkowywać, ponieważ tak jak wszystko stosowane w nadmiarze może zaszkodzić.
  2. Nie powinny jej pić kobiety w ciąży oraz matki karmiące piersią, ze względu na wspomnianą wcześniej zawartość kofeiny oraz działanie przeczyszczające i odchudzające. Zwiększa to ryzyko przeniknięcia niektórych substancji z krwiobiegu matki do maleńkiego organizmu dziecka oraz spowodować jego nadmierne pobudzenie, rozdrażnienie lub problemy z zasypianiem. Dowiedziono jednak, że pita w naprawdę niewielkich ilościach nie wykazuje negatywnego działania na płód.
  3. Yerba Mate tak samo jak kawa ze względu na zawartość kofeiny działającej silnie pobudzająco – nie powinny być spożywane przez dzieci.
  4. Mówi się także, że Yerba Mate może wchodzić w reakcje z niektórym lekami takimi jak środki antykoncepcyjne, psychotropowe, nasercowe, przeciwzakrzepowe i może zaburzać oraz zmniejszać ich wchłanianie do organizmu – dlatego stosując, któryś z wymienionych wcześniej leków zaleca się skonsultowanie z lekarzem, czy powinno się pić Yerba Mate
  5. Ze względu na silne działanie przeczyszczające oraz moczopędne Yerby Mate nie powinny pić osoby cierpiące z powodu nawracających biegunek oraz nadwrażliwości ze strony układu pokarmowego, czy też cierpiące z powodu choroby wrzodowej żołądka oraz dwunastnicy.

Yerba mate dostępna jest w wybranych sklepach stacjonarnych. Można ją kupić przez internet w Yerba Mate sklep.