O tym, jak wyglądają nasze włosy, odpowiada prawidłowa pielęgnacja. Pielęgnacja włosów jest odpowiedzialna za ich zdrowie. Również nasza dieta ma wpływ na nasze włosy. Jak zatem dbać o włosy, by były zdrowe i piękne? W jakie składniki powinna być bogata nasza dieta, by miała ona wpływ na włosy? By znać odpowiedź na te pytania należy znać podstawowe zasady pielęgnacji.

Jak dbać o włosy?

To, w jakim stanie są nasze włosy, zależne jest od wielu czynników. Na stan włosów mają wpływ:

  • hormony
  • dieta
  • problemy zdrowotne
  • warunki atmosferyczne

Nawet zdrowe i mocne włosy, które nigdy nie sprawiają problemów, mogą się zmienić. W pewnym momencie naszego życia mogą zacząć się przepuszczać, stać się osłabione. Być suche, a nawet wypadać. Warto zatem włosy obserwować. Łatwiej będzie nam wychwycić moment na zmianę kosmetyków. O pomoc w wyborze kosmetyków do pielęgnacji włosów można poprosić fryzjera lub udać się na wizytę do trychologa. Zmiana kosmetyków może być konieczna, ale zasady pielęgnacji są zawsze uniwersalne.

Prawidłowe mycie włosów — jak i czym myć?

Myć włosy można codziennie, ale można to robić też raz na kilka dni. W obydwóch przypadkach postępowanie jest prawidłowe. Włosy należy myć, wtedy kiedy tego wymagają. Jeśli wyglądają na nieświeże lub skóra głowy jest przetłuszczona. Do mycia używamy szamponu, który jest dobrany do skóry głowy. Błędem jest dobieranie szamponu do rodzaju włosów. Celem szamponu jest oczyszczanie skóry głowy. Zmywania resztek środków do stylizacji. Jeśli nasza skóra głowy jest chora, należy używać szamponu leczniczego. Ważna jest również technika mycia włosów. Szamponem należy myć tylko skórę głowy. Wystarczy tylko opuszkami palców z szamponem lekko ją masować. Mycie włosów szamponem na całej długości im szkodzi. Włosów nie należy szarpać i trzeć. Mokre włosy mają odchylone łuski. Tracie je uszkadzają. Powstają wtedy „kołtuny”, które ciężko rozczesać. By usunąć z włosów zabrudzenia, wystarcza piana, która spływa po ich długości podczas mycia skóry głowy. Do mycia skóry głowy i włosów należy stosować letnią wodę. Gorąca woda pobudza pracę gruczołów łojowych.

Jak dobrać i stosować odżywkę do włosów?

Odżywkę dopasowujemy do rodzaju i stanu włosów. W przeciwieństwie do wyboru szamponu. Dobrze dobrana odżywka poprawi ich stan. Nawilży włosy i je zregeneruje. Domknie odchylone łuski podczas mycia. Dzięki temu włosy będą błyszczeć. Prawidłowa pielęgnacja włosów zaleca stosowanie odżywki przy każdym myciu. Odżywkę nakładamy po myciu na wilgotne włosy. Od końcówek do nasady głowy. Delikatnie wmasowując. Jeśli mamy długie włosy, odżywkę wystarczy w masować na włosy do ramion. Po kilku minutach odżywkę zmywamy letnią wodą. To ważne, ponieważ resztki kosmetyku psuje się i obciąża włosy.

Jak dbać o włosy latem? Należy stosować kosmetyki silnie nawilżające. Można również zdecydować się na ich olejowanie raz w tygodniu. Olej jednak należy dobrać do porowatości naszych włosów.