Charakter w ubraniu czy w ubieraniu?

Ubieranie w ubranie – ot taka przyziemna prozaiczna i codzienna czynność człowieka. Tak by się mogło wydawać od zarania dziejów. W bardzo odległej przeszłości odzież stanowiły skóry, futra, liście i trawy. W tych ostatnich ówcześnie trudno siebie wyobrazić, a nawet mało kto próbuje to robić. Bowiem dzisiaj odziewanie własnego ciała to już prawdziwa sztuka. Dobór odzieży naprawdę ma znaczenie! Po pierwsze: na tej podstawie często robimy bądź chcemy zrobić pierwsze wrażenie na drugiej osobie. I po drugie a najważniejsze, chcemy siebie wyrazić, przedstawić światu swój charakter.

 „Jak Cię widzą, tak Cię piszą”

Być może to droga na skróty, ale faktem też  jest, że wygląd czy też mowa ciała są pierwszym kryterium oceny drugiego człowieka. Elegancko ubrany mężczyzna kojarzy nam się od razu z człowiekiem sukcesu. A dziewczyna w wygodnych sportowych tkaninach zapewne dba o zdrowy styl życia.

Styl a osobowość

Ubranie indywidualizuje każdego z nas, naszą osobowość, psychikę, nastrój, niezależność, odwagę, siłę czy oryginalność. Natomiast styl, krój, faktura tkanin i bardzo mocno podkreślana przez psychologów kolorystyka wpływają na nasz nastrój a nawet naszą postawę. Toteż bardzo częstym tematem naukowców są badania nad osobowością człowieka poprzez analizę elementów ubiorów na różnych poziomach. A w nich ukryte są nasze podświadome potrzeby i pragnienia. Odzież wyzwala w nas także określone cechy i zachowania, może też mieć wpływ na nasze decyzje jak również wyniki naszych działań. Komfortowo dobrane ubranie zapewnia nam poczucie bezpieczeństwa, dodaje pewności siebie oraz potęguje naszą energię. Natomiast źle dobrany ubiór jak gryzący szalik czy uwierająca w ramionach koszula niekorzystnie wpływa na stan emocjonalny właściciela.

Nastrój na strój

Istnieje ścisła zależność pomiędzy strojem a samopoczuciem i analogicznie w drugą stronę. Odzież potrafi poprawić humor i zmobilizować do działania. Każdy z nas w pewnym stopniu podąża za modą a jednocześnie chce wyrazić swój indywidualizm i poniekąd wyróżnić się w tłumie. Czasem warto więc wyznaczyć własne trendy. Do tego, jeżeli uda się nam połączyć jakość z wygodą i ciekawym wzornictwem to śmiało można potwierdzić tezę, iż ubranie to druga skóra człowieka. Warto wspomnieć tutaj, chociażby o odzieży streetwear, więcej o niej na stronie https://nzdm.pl/. Bo w ubieraniu najbardziej chodzi o to, by po prostu czuć się dobrze.