Rozładowanie akumulatora w samochodzie, to dość częste zjawisko, z którymi muszą zmagać się kierowcy, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Do rozładowania akumulatora może dojść z wielu, różnorakich powodów. W celu przywrócenia sprawności akumulatora należy go naładować za pomocą prostownika, dlatego warto wiedzieć, jak zrobić to w sposób poprawny i bezpieczny.

Podstawowe zasady

W celu naładowania akumulatora należy go w pierwszej kolejności wyciągnąć z samochodu, tak aby zabezpieczyć się przed ewentualnym wypłynięciem elektrolitu, który jest silnym, żrącym kwasem. Podczas ładowania akumulatora wydziela się gaz, który jest łatwopalny i wybuchowy, dlatego podczas ładowania nie można zbliżać się do akumulatora z ogniem. Prawidłowe ładowanie akumulatora powinno trwać od 10 do 12 godzin. Przed ładowaniem należy sprawdzić również zalecaną wartość napięcia, jakim powinien być ładowany akumulator, zazwyczaj jest to 12V, natomiast natężenie prądu nie powinno przekraczać 10% pojemności akumulatora. Po wyjęciu akumulatora z samochodu trzeba go podłączyć do prostownika, najlepiej zrobić to w miejscu suchym, tak aby uniknąć ewentualnego zwarcia. 

Naprawa akumulatorów to opcja, którą warto rozważyć, jeżeli twoja bateria nadaje się do regeneracji. O szczegóły pytaj w wyspecjalizowanych sklepach.

motocenter.net.pl

Podłączanie akumulatora do ładowania

  • podłączyć uchwytami prostownik do akumulatora, pamiętając o tym, że kabel czerwony(+), należy połączyć z (+) akumulatora, natomiast kabel czarny(-) z (-) akumulatora
  • na prostowniku należy ustawić odpowiednią wartość napięcia, zalecaną dla akumulatora
  • po upewnieniu się, że wszystko zostało podłączone w odpowiedni sposób, można włączyć prostownik
  • po naładowaniu akumulatora, należy odczekać 30 minut, a następnie ponownie umieścić go w samochodzie, oczyszczając jego bieguny, po czym odpowiednio podłączając do nich klemy

Jak zapobiegać rozładowaniu akumulatora?

Aby zapobiegać rozładowaniu akumulatora, należy trzymać samochód w garażu, unikać niewłaściwego eksploatowania, czyli m.in. podłączania dodatkowych urządzeń elektronicznych, które go obciążają. Warto również sprawdzać, co jakiś czas poziom jego naładowania i w razie potrzeby go doładować.

Wpis inspirowany informacjami ze strony
https://mobilny-akumulator.pl/