Barwy biała i czerwona zostały po raz pierwsze ustanowione barwami narodowymi w 1792 roku, podczas obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Rozety narodowe to koliste kokardy złożone z dwóch kolorowych wstążek. Stosowane były podczas manifestacji patriotycznych i powstań narodowych, takich jak powstanie styczniowe, czy powstanie wielkopolskie. Także ułani Legionów Polskich przypinali je do rogatywek. Wygląd rozety zmieniał się na przestrzeni lat, były czerwone z białym wnętrzem i białe z czerwonym wnętrzem, a także rozety z orzełkiem. Obecnie jest to nadal używany symbol. W 2014 roku Minister Obrony Narodowej zarządził jednakowy wzór rozet dla Sił Zbrojnych RP. Mają one mieć białe serce z czerwoną otoczką. Są wpinane w klapy munduru lub cywilnego ubioru galowego po lewej stronie.

Jak wygląda rozeta?

Rozeta jest niesłusznie mylona z kotylionem. Według zaleceń kokarda powinna mieć okrągły kształt i średnicę od 4 do 6 cm i odwzorowywać wygląd polskiego Godła – biały orzeł na czerwonym tle. Tak samo rozeta powinna mieć białe serce z czerwonym otokiem. Obecnie są one używane przez wojsko oraz oficjeli państwowych podczas uroczystości.

Oferta

W sklepie okolicznosciowe.com.pl znajdą Państwo rozety wykonane z najwyższą starannością, każda zrobiona ręcznie, z najlepszej jakości materiałów. Dostępne są zarówno polskie biało-czerwone kokardy, jak również kokardy innych narodów – francuskich, amerykańskich, niemieckich i angielskich, a także w barwach unijnych. Oferent wykonuje również rozety na zamówienie oraz okolicznościowe – Wzorowego Przedszkolaka lub Wzorowego Ucznia, a także związane z obchodami rocznic Bitwy Warszawskiej 1920 r. W jego ofercie znajdują się także kokardy maryjne, papieskie, żałobne oraz górnicze. Oprócz kokard posiada także kotyliony z herbami różnych polskich miast. Niektóre z nich wykonane są z bardzo zdobnego atłasu oraz są w różnych rozmiarach. Produkty są w bardzo przystępnych cenach, biorąc pod uwagę jakość wykonania i niezwykły charakter artykułu.

Interesujący artykuł:

http://www.flaganarodowa.pl/sklep-z-flagami-i-gadzetami/