Lizawka to idealny sposób na zabicie nudy naszego czworonożnego przyjaciela, podczas leniwego poranka w stajni. Czym właściwie jest popularna lizawka? Jakie posiada właściwości i co jest jej głównym zadaniem? Przyjrzyjmy się jej z bliska. Ciekawi? Zaczynamy! 

Lizawka i jej charakterystyka

Lizawka dla koni to jedna z najpopularniejszych form uzupełnienia diety wierzchowca w cenne witaminy oraz minerały. Lizaki występują w wielu interesujących dla zwierząt smakach, a także posiadają różnorodny skład w zależności od indywidualnych potrzeb czy preferencji ich użytkowników. Lizawka może być używana zarówno w stajni jak i na pastwiskach. Dla naszego konia lizawka to prawdziwa chwila przyjemności i nagroda. 

Lizawki i ich skład 

Głównym, podstawowym składnikiem lizawek jest sól. Poszczególne rodzaje wzbogacone są o różnorodne witaminy i minerały niezbędne do zachowania dobrego zdrowia naszych koni. Dostępne są także lizawki o wymyślnych smakach. Nie jest tajemnicą, że każdy koń to niemały łasuch. Dlatego słodki smak lizawek to jeden z ich ulubionych. Lizawka jako dodatek do paszy stanowi doskonałe uzupełnienie diety, kiedy nasz koń jest głodny. Co więcej, lizawki pobudzają u konia wydzielania śliny, co neutralizuje kwasy żołądkowe i chroni go przed wrzodami. 

Dostępne rodzaje lizawek 

Wśród lizawek można wyróżnić:

– z mielonymi igłami sosny, która wspomaga układ oddechowy,

– z solą himalajską i minerałami poprawiająca samopoczucie,

– z glinką węglową oczyszczająca cały organizm,

– z nasionami chia w trosce o zdrowe kości,

– z miętą i eukaliptusem kojąco wpływająca na oddychanie,

– z nasionami czarnuszki wspomagająca trawienie,

– z suszoną marchwią i minerałami wzmacniająca cały organizm,

– z nasionami ostropestu plamistego dla wzmocnienia odporności. 

Jakość ma znaczenie 

Na rynku dostępnych jest szeroki wybór lizawek dla koni. Podczas dokonywania wyboru warto zwrócić uwagę na skład i jakość prezentowanego produktu. Najlepiej, jeśli lizawki będą miały jedynie naturalny skład, bez barwników i sztucznych konserwantów.  Lizawkę można nazwać pewnego rodzaju barem ziołowym. Co więcej, lizawki często stanowią naturalne lekarstwa. Zaproponuj dla swojego przyjaciele kilka lizawkę różnego rodzaju i zobacz, za którą będzie przepadał najbardziej. Konie to wyjątkowo mądre zwierzęta, które doskonale potrafią wybrać zioła i drogocenne składniki, których ich organizm najbardziej potrzebuje. 

Bez wątpienia lizawki to jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdego wierzchowca.