Mechanik samochodowy jest obecny w praktycznie każdej miejscowości, bez względu na jej wielkość. Taka osoba jest potrzebna wszędzie, ponieważ do jej głównych zadań należą naprawy samochodów. Mimo że zawód ten wydaje się trudny i staromodny, wciąż nie brakuje młodych osób, które chcą go praktykować. Mechanikiem zostaje się na kilka sposobów, ale każdy z nich wymaga nakładów pracy.

Kim jest mechanik samochodowy?

Mechanik samochodowy to osoba, która zajmuje się naprawą różnych modeli samochodów. Często prowadzi warsztat dostępny w sieci pod hasłem typu mechanik samochodowy poznań. Nie pracuje z konkretną marką, choć może się w niej specjalizować. Osobę pracującą w tym zawodzie zalicza się do pracowników fizycznych, choć współcześnie często jest zobligowana do pracy na nowoczesnych programach komputerowych. Mechanik ma wiedzę, która jest niezbędna nie tylko do naprawy. Oprócz tego może:

  • sprawdzić stan techniczny pojazdu,
  • wymienić niezbędne do poprawnego funkcjonowania auta płyny,
  • wyregulować różne parametry samochodu.

Zajmuje się zarówno samochodami osobowymi, jak i ciężarowymi, ale nierzadko oferuje także naprawy przyczep, kamperów, motorów czy skuterów.

Jak zostać mechanikiem samochodowym?

Mechanikiem można w praktyce zostać na kilka sposobów. Obecnie nie ma żadnych prawnych wymagań, co do wymaganej ścieżki edukacji, ale dobrze jest mieć wiedzę na niej zdobytą przed rozpoczęciem pracy w zawodzie. Dla wielu osób najwygodniejszą drogą do uzyskania niezbędnych kwalifikacji jest ukończenie szkoły zawodowej lub technikum przyuczającego do pracowania. Tam zdobywa się nie tylko wiedzę o poszczególnych elementach samochodów i sposobach ich wymiany, ale ma się także możliwość odbycia praktyki. Po ukończeniu placówki i otrzymaniu certyfikatów jest się gotowym do podjęcia pracy mechanika samochodowego.

Zostać mechanikiem samochodowym można także po ukończeniu kursu doszkalającego. Zazwyczaj organizowany jest on przez miejskie ośrodki edukacyjne, dzięki czemu za niewielką opłatą można przyuczyć się do tego zawodu. Zajęcia przypominają bardzo naukę szkolną, a całość kończy się egzaminem, który ma potwierdzić nabytą przez uczestnika wiedzę.

Ostatnim, rzadko spotykanym sposobem jest ukończenie studiów związanych z zawodem mechanika. Zazwyczaj są to kierunki związane z eksploatowaniem maszyn czy samochodów albo zarządzaniem ich flotą. Po takich zajęciach ma się wiedzę niezbędną do rozpoczęcia praktyki. Nie trzeba zniechęcać się brakiem szczegółowych informacji na temat naprawy samochodów. Zazwyczaj to praktyka osób, które zostają mechanikami samochodowymi jest dla nich najważniejsza i najwięcej im pomaga.