Sen – jeden z najważniejszych czynników wpływających na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. W wieku młodzieńczym komfortowy sen jest nieodłącznym elementem zdrowego dorastania. Odpowiednia postawa, regeneracja mięśni, odpoczynek w higienicznym otoczeniu to podstawowe składniki odpowiedniego rozwoju. Do uzyskania oczekiwanego stanu niezbędne jest dobre łóżko młodzieżowe z dopasowanym materacem.

Czynniki wpływające na wybór materaca

Czynnikami jakie powinniśmy brać pod uwagę przy wyborze materaca dla nastolatka jest jego wiek, wzrost oraz waga. Materac musi być idealnie dopasowany swoim rozmiarem do wzrostu oraz wagi użytkownika. Okres dojrzewania jest czasem przepełnionym różnorakimi emocjami stąd też bardzo ważna jest odpowiednia higiena snu. Warto zastanowić się nad zakupem większego materaca, który będzie mógł zostać wykorzystany na dalszym etapie rozwoju naszego dziecka.

Materac idealny dla nastolatka

Materac powinien posiadać odpowiednią twardość. Nie może być zbyt twardy ani miękki. Odpowiednia twardość materaca pozwala na optymalne podparcie sylwetki, dzięki czemu układ kostny dziecka rozwija się prawidłowo. Dobrze dobrany materac przeciwdziała wszelkim wadom postawy. Dobra postawa podczas snu pozwala na rozluźnienie mięśni i pobudkę dnia następnego w dobrej kondycji fizycznej. Ponadto warto zwrócić uwagę na to, by materac dla nastolatków zapewniał optymalną higienę snu. Materac z powłoką antyalergiczną to idealnie rozwiązanie dla alergików, którzy uczuleni są na roztacza. Jest to perfekcyjny wybór dla każdej z osób, która chce komfortowe zasypiać w czystym otoczeniu, a materac będzie odporny na wilgoć i kurz. Antyalergiczny, oddychający i odprowadzający wilgoć pokrowiec na materac to perfekcyjne połączenie skutkujące bardzo dobrą jakością snu dziecka. Warto pamiętać, że każdy z pokrowców na materac, potrzebuję odświeżenia i uprania w pralni bądź w pralce. Tak więc pokrowiec na materac powinien posiadać możliwość łatwego i szybkiego zdjęcia go, by móc go odświeżyć w pralce, a w skutek tego przedłużyć żywotność materaca.

Idealnym typem materaca spełniającym wszystkie powyższe warunki są modele wykonane z dwuwarstwowej pianki wysokoelastycznej, w których jedna ze stron jest bardziej miękka a druga twardsza. Model taki rośnie wraz z użytkownikiem. Dzięki swojej elastyczności idealnie dopasowuje się do krzywizn kręgosłupa. Kiedy dziecko dojrzewa, a jego masa ciała zwiększa się, warto odwrócić materac na stronę, która jest twardsza. Dzięki temu zapewnimy dziecku komfort snu oraz odpowiednie profilowanie sylwetki, które wpłynie na dalszy rozwój fizyczny nastolatka.