Zawód prawnika to profesja która jest marzeniem wielu osób. Warto jednak pamiętać o poświęceniu i obowiązkach, które są niezbędne aby móc rozpocząć karierę prawniczą. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy jak potężny ogrom informacji musi przyswoić student prawa oraz przez ile egzaminów musi przejść. Jak zatem zostać prawnikiem? 

Prawo od lat znajduje się w czołówce najczęściej wybieranych kierunków na uniwersytetach. Powodów ku temu jest naprawdę sporo. W jaki sposób zostać prawnikiem i móc pracować w tym zawodzie?

Matura oraz studia prawnicze

Dobrze zdana matura zdecydowanie ułatwia dostanie się na wymarzoną uczelnie na kierunek prawa. Przedmioty, które brane są pod uwagę przy rekrutacji to przede wszystkim: 

  • historia
  • język polski 
  • wiedza o społeczeństwie

Niektóre uczelnie biorą pod uwagę także inne przedmioty jak: język obcy, geografię, matematykę czy łacinę. 

Kolejnym krokiem niezbędnym do wykonywania zwodu prawnika są pięcioletnie studia prawnicze zakończone pracą magisterską i uzyskaniem tytułu predysponującego do sprawowania profesji prawniczych. Podczas nauki student uzyskuje niezbędną wiedzę w kwestiach poszczególnych gałęzi prawa oraz odbywa praktyki. Wykształcenie kierunkowe jest niezbędne jeśli chcemy ubiegać się o późniejszą aplikację.

Aplikacja prawnicza

Aplikacja prawnicza jest konieczna do uczestnictwa w procesach sądowych, dlatego muszą ją odbyć adwokaci, sędziowie, radcy prawni i inne osoby które chcą występować w sądzie. Nie jest ona natomiast wymagana jeśli kandydat zamierza pracować jako prawnik w firmie czy korporacji.  

Aby rozpocząć aplikację wymagane jest zdanie egzaminu wstępnego – konkursowego. Składa się on ze 150 pytań, przy czym 100 odpowiedzi musi być poprawnych. Egzamin odbywa się raz w roku, we wrześniu, a uzyskanie pozytywnego wyniku jest przepustką do aplikacji. 

Czym jest aplikacja prawnicza?

Aplikacja prawnicza to nic innego jak przyuczanie się do samodzielnego wykonywania zawodu pod okiem wybranego patrona. W czasie szkolenia praktykant uzyskuje wiedzą teoretyczną i nabywa niezbędne informacje. Aplikacja kończy się egzaminem zawodowym, który uprawnia do uczestnictwa w procesach sądowych.

Zalety bycia prawnikiem

Prawnik to bez wątpienia zawód cieszący się dobrą renomą pośród społeczeństwa. Cechuje go także wysoki prestiż i poziom zaufania. Pozwala również na realizację swoich pasji oraz szeroko pojęty rozwój osobisty. Ponadto charakteryzuje się atrakcyjnymi zarobkami – mediana wynagrodzenia finansowego prawników wynosi 5 340 zł brutto.

Wady bycia prawnikiem

Wykonywanie zwodu prawnika często idzie w parze z duża dawką stresu. Co więcej, niezbędne jest stałe dokształcanie się. Wieloletni proces związany z nauką, studiami, aplikacją i uzyskaniem tytułu prawnika jest niezwykle czasochłonny i wymaga od kandydata ogromnego zaangażowania oraz niejednokrotnie rezygnacji z wielu innych rzeczy. 

Droga do prawniczej kariery jest zatem bardzo wymagająca. W końcu przyszli prawnicy muszą wykazywać się niezbędnymi kompetencjami, które wykorzystają w swojej pracy w sądzie. Zatem chcąc zostać radcą prawnym czy adwokatem warto przeanalizować wszystkie wady i zalety tego zawodu.