Wszelkie zawody związane z naprawą i utrzymywaniem w dobrym stanie technicznym samochodów są bardzo cenione na rynku. Usługi takich specjalistów od czasu do czasu są potrzebne każdemu kierowcy. W grupie tej szczególnie ciekawym zawodem jest lakiernik samochodowy. Dobry specjalista w tej dziedzinie nigdy nie narzeka na brak pracy i klientów. Warto wiedzieć zatem, jak zostać lakiernikiem samochodowym i czym on się zajmuje.

Czym zajmuje się lakiernik samochodowy?

Lakier samochodowy jest środkiem standardowo stosowanym do ochrony karoserii pojazdu i do nadania jej atrakcyjnego wyglądu. Jest to rozwiązanie tak „oczywiste”, że wielu kierowców nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, jak wymagająca jest praca z nim.

Lakiernik samochodowy może znaleźć zatrudnienie w różnych miejscach. Z jednej strony mogą to być zakłady produkcyjne, w których potrzebne są osoby odpowiadające za lakierowanie nowych samochodów. Z drugiej, są to zakłady zajmujące się naprawą i renowacją lakierów w samochodach używanych, które znajdziesz pod hasłem lakiernik kielce.

Zakres pracy lakiernika jest zatem bardzo szeroki. Jeśli chodzi o pracę w zakładach lakierniczych, klienci mogą zjawiać się z najróżniejszymi potrzebami. Lakiernik odpowiada między innymi za przeprowadzanie prostych napraw, na przykład przy niewielkich zarysowaniach powstałych przy nieostrożnym cofaniu na parkingu. Pracy lakiernika wymagają także wszelkie bardziej zaawansowane czynności, jak wymiana poszczególnych elementów karoserii.

Jak zostać lakiernikiem samochodowym?

Z racji tego, że praca ta jest dość wymagająca, dobry lakiernik musi posiadać szerokie kompetencje. Należy do nich m.in. wiedza na temat lakierów stosowanych współcześnie w motoryzacji. Mogą one posiadać zróżnicowane składy i właściwości, a zastosowanie niewłaściwego produktu może mieć zgubny wpływ na karoserię. Potrzebne są również umiejętności w obsłudze różnych maszyn i narzędzi do lakierowania.

Dobry lakiernik musi odznaczać się też cierpliwością i dużą dokładnością w wykonywanej pracy. Osoba taka musi w pewnym sensie mieć też zmysł artystyczny i dobre oko do kolorów.

Do zawodu lakiernika można przyuczać się już od szkoły średniej. Wiele szkół zawodowych w Polsce oferuje klasy o profilu lakiernika samochodowego. Istnieje również szeroka oferta kursów i szkoleń dla osób, które chcą się tym zajmować. Oczywiście, wykształcenie to jedna sprawa. Równie ważne jest doświadczenie zawodowe. Nad zdobywaniem go i ciągłym poszerzaniem swoich kwalifikacji każdy dobry lakiernik powinien pracować przez cały czas trwania swojej kariery w tym zawodzie.