Ze względu na duże zapotrzebowanie i ogromną popularność, architekt to coraz bardziej ceniony zawód. W dzisiejszych czasach rzadko kiedy ludzie samodzielnie zajmują się projektowaniem mieszkania lub domu. Projektowanie, remont lub dekorowanie pomieszczenia oraz budynku należy do architekta. Czasami klienci potrzebują jedynie pomocy, a czasami architekt zajmuje się zleceń sam, bez jakiejkolwiek ingerencji klienta. Jak zostać architektem? Jakie trzeba mieć predyspozycję do tego zawodu? I z jakimi obowiązkami trzeba się zmierzyć? 

Jak zostać architektem?

Pierwszym i jedynym krokiem do tego, by zostać dyplomowanym architektem, jest ukończenie studiów na kierunku architektury wnętrz. Studia o takim kierunku dostępne są zazwyczaj na politechnikach lub akademiach sztuk pięknych. Warto również zdobyć takie wykształcenie w prywatnej szkole, która specjalizuję się w tematyce architektonicznej. 

Predyspozycję na dobrego architekta

Zdając egzamin na studia architektury wnętrz, oceniane są malarstwo, rysunek oraz kompozycja przestrzenna. Jeśli te dziedziny to Twój konik, masz bardzo dobre predyspozycje do bycia dobrym architektem. Czym jeszcze powinieneś się interesować? Co jeszcze powinieneś umieć? Przede wszystkim dobra znajomość i umiejętność geometrii wykreślanej i rysunku technicznego. Na studiach przyszli architekci uczą się tworzenia modeli, projektów czy makiet. 

Oprócz wiedzy i umiejętności technicznych bardzo ważne są cechy osobowości przyszłego architekta. Należy pamiętać, że architekt wnętrz dopasowuje swoje projekty do potrzeb klienta, dlatego do tego zawodu doskonale będą się nadawały osoby otwarte, cierpliwe, posiadające umiejętność słuchania i wszechstronny umysł. Przyszły architekt powinien być odporny na krytykę innych, ponieważ jego wizja projektu musi być dostosowana do wymarzonej wizji klienta. 

Obowiązki architekta

W tej branży oprócz pasji liczą się również duża wiedza i umiejętności. Architekt wnętrz nie ma łatwego zadania i bardzo często musi zmierzyć się z wieloma obowiązkami. To zawód, który zajmuję się takimi sprawami jak rozmieszczenie ścian działowych, dokładne zaplanowanie różnego rodzaju instalacji, czy rozstawienie sprzętów AGD i mebli. Architekt wnętrz zajmuję się również dobieraniem odpowiednich materiałów wykończeniowych oraz przygotowaniem projektów wykończeniowych dla wykonawców. To nie tylko umiejętności estetycznego rozmieszczenia elementów, ale również ogromna i fachowa wiedza techniczna. Klienci, zatrudniając architekta, oczekują od jego pracy nie tylko efektywnego wyglądu, ale również funkcjonalności. 

Kilka przydatnych porad dla przyszłego architekta

  • Zainwestuj w dobry komputer! Komputer to narzędzie pracy, bez którego architekt jest jak bez ręki. Dlatego jeśli chcesz, by Twoja praca była efektowna, wybierz model o odpowiednich parametrach, który będzie doskonale dostosowany do Twojej pracy. Zwróćmy uwagę na ilość pamięci RAM, wydajny procesor, kartę graficzną oraz monitor.
  • Zapoznaj się z ofertą profesjonalnego oprogramowania, które nie tylko będzie funkcjonalne, ale również szybkie i wysokiej jakości. 
  • Zaglądaj do Internetu i filmów dokumentalnych! To skarbnice wiedzy, które dają ogrom możliwości. Filmy dokumentalne pokażą Ci różne aspekty architektury pod kątem historycznym oraz modernistycznym. W Internecie znajdziesz najpotrzebniejsze informacje w tej dziedzinie dzięki przyjemnym przekaźnikom takim jak video, blogi i artykuły tematyczne. 
  • Oswój się z rywalizacją. To nieodłączny element w życiu każdego, zwłaszcza architektów. Im szybciej się z tym oswoisz, tym lepiej, bowiem zaczniesz wyciągać wnioski z błędów zarówno swoich, jak i konkurentów.

Partner artykułu: https://projektowaniewnetrz24.eu/