Zawód fizjoterapeuty to znana i popularna profesja. Mimo że niejednokrotnie słyszeliśmy lub sami odwiedziliśmy tego specjalistę, wciąż nie zawsze odpowiedź na pytanie „czym zajmuje się fizjoterapeuta” jest taka oczywista. 

Fizjoterapeuta – kto to?

Mówiąc najprościej – fizjoterapeuta to specjalista od leczenia problemów w zakresie narządu ruchu. Podczas swojej pracy pomaga przywrócić sprawność osobom chorym i z kontuzjami, aby możliwie maksymalnie poprawić jakość ich życia. Zawód fizjoterapeuty należy do grupy zawodów medycznych. Aby móc wykonywać ten zawód, należy posiadać odpowiednie kwalifikacje, w tym licencję zawodową. O pracy fizjoterapeuty przeczytasz więcej na https://osteomedic.com.pl/

Fizjoterapia – główne założenia

Celem fizjoterapii jest wykorzystanie ruchu i innych czynników fizycznych zachodzących w naturze w celach leczniczych. Jako elementy fizjoterapii można wymienić:

– fizykoterapię, czyli oddziaływanie na pacjenta za pomocą fizycznych bodźców,

– kinezyterapię, czyli leczenie ruchem,

– terapię manualną,

– masaż leczniczy.

Fizjoterapia a rehabilitacja

Często są ze sobą mylone albo używane zamiennie. Nie są jednak tym samym. Fizjoterapia to dział medycyny. Aby pomóc pacjentom wrócić do sprawności, wykorzystuje czynniki fizyczne, na przykład dotyk, prąd, światło, woda , ruch czy pole magnetyczne. Zabiegi są dobierane indywidualnie do pacjenta i jego schorzeń. Rehabilitacja to zaś pojęcie, które kojarzy się z przywracaniem pacjenta do sprawności ruchowej. Działania z zakresu fizjoterapii zawierają się więc w rehabilitacji, ale ta druga jest pojęciem znacznie szerszym.

Kiedy warto udać się do fizjoterapeuty?

Jest wiele powodów dla których większość z nas powinna chociaż raz w życiu odwiedzić fizjoterapeutę. Wśród najbardziej popularnych powodów warto wyróżnić:

– uśmierzanie dokuczliwego bólu,

– likwidację stanów zapalnych i obrzęków,

– rehabilitacja pourazowa (na przykład po wypadku lub kontuzji),

– redukcja stresu i napięcia,

– ogólna poprawa samopoczucia i kondycji.

Oprócz tych podstawowych powodów, spectrum pomocy, którą może zaoferować fizjoterapia jest dużo szersze. 

Co jeszcze może zaoferować fizjoterapeuta?

Najbardziej powszechne powody, dla których większość ludzi odwiedza fizjoterapeutów to bóle kręgosłupa oraz przeciążenia stawów, na przykład łokciowych i kolanowych oraz inne dolegliwości ortopedyczne. Szczególnie współcześnie, gdy coraz więcej godzin spędzamy w pozycji siedzącej przed komputerem, warto skorzystać z konsultacji u doświadczonego fizjoterapeuty. W przypadku bólu zleci odpowiednie zabiegi. Gdy udamy się do niego wcześniej, może wskazać nam sposoby na zapobieganie bólowi, nauczy ćwiczeń, które warto wykonywać i podzieli się cennymi radami, jak utrzymać kręgosłup jak najdłużej w zdrowiu.

Mniej ludzi jest świadomych jak ważną rolę odgrywa fizjoterapia u pacjentów z chorobami neurologicznymi (po udarach, wylewach, urazach czaszkowo-mózgowych, z niedowładami). Fizjoterapia okazuje się też bardzo pomocna u osób z chorobami takimi jak stwardnienie zanikowe boczne lub stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona. Aktywizacja pacjentów neurologicznych poprzez odpowiednią terapię okazuje się być nieoceniona. Ćwiczenia i odpowiedni plan terapii pomaga im zachować dłużej sprawność i samodzielność. Oczywiście, nie spowoduje zaniku choroby, ale może znacząco opóźnić jej postęp.

W ostatnich latach widać wzrost zainteresowania fizjoterapią urologiczną. Skupia się ona na profilaktyce, diagnostyce oraz leczeniu dolegliwości w obrębie miednicy. Do gabinetów fizjoterapii urologicznej zgłaszają się więc kobiety borykające się z problemami nietrzymania moczu, obniżaniem narządów rodnych lub problemami z nietrzymaniem zwieracza. Z takich usług coraz chętniej korzystają też kobiety w ciąży oraz po porodzie.

Pandemia COVID-19 ukazuje kolejną dziedzinę, w której istotna może okazać się pomoc fizjoterapeuty – rehabilitację pulmonologiczną. Jej celem jest pomoc pacjentom z chorobami układu oddechowego.